10 błędów, które zmniejszają szansę na zatrudnienie.

Kandydaci, którym nie udało się pomyślnie przejść przez proces rekrutacji, często zadają pytania: „dlaczego nie dostałem tej pracy”, „co jest nie tak, że znów się nie udało”. W mojej karierze zawodowej uczestniczyłam w wielu rozmowach z kandydatami do pracy i muszę przyznać, że często z pozoru drobne rzeczy, które zrobił, lub też których nie zrobił kandydat podczas rekrutacji, mogą zadecydować o jego zatrudnieniu. Postanowiłam więc przedstawić małe podsumowanie dotyczące najczęstszych błędów popełnianych przez osoby ubiegające się o pracę, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oto one:

1.Wysyłasz „uniwersalne” CV, które nie jest dostosowane do konkretnej oferty pracy.

Tak jest łatwiej, ale jeżeli naprawdę zależy Ci na znalezieniu pracy, musisz poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z ofertą pracy i dostosowanie CV do wymogów w niej zawartych.

2. Przystępując do rekrutacji nie wiesz nic, lub prawie nic, o potencjalnym pracodawcy, np. czym się zajmuje, w jakiej branży działa, jakie ma osiągnięcia.

Brak wiedzy na ten temat dyskwalifikuje Cię w oczach przyszłego pracodawcy. Jeżeli odrobisz pracę domową – prześledzisz stronę internetową pracodawcy i inne informacje o firmie, a ponadto dowiesz się jak nazywa się osoba, z którą odbędziesz rozmowę kwalifikacyjną, zrobisz dobre wrażenie. Będziesz się także czuć o wiele pewniej.

3. Spóźniasz się na rozmowę kwalifikacyjną.

Spóźnienie może zostać odebrane jako lekceważenie i może stać się powodem dyskwalifikacji kandydata. Dobrze więc wcześniej sprawdzić ile czasu zajmie dojazd do miejsca spotkania. Warto być na miejscu ok. 15 minut wcześniej.

4. Zapominasz wyłączyć lub ściszyć telefon komórkowy na czas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dzwoniący telefon w czasie rozmowy rekrutacyjnej rozprasza i wywołuje konsternację u osób biorących w niej udział. Zdarzyło mi się, że kandydat w trakcie spotkania rekrutacyjnego, bezceremonialnie prowadził rozmowę przez telefon, nie zważając na obecne osoby.

5. Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie do końca jesteś sobą. Chcesz tak dobrze wypaść, że podajesz czasem informacje zawyżające Twoje realne możliwości, np. na temat poziomu znajomości języka obcego, czy innych umiejętności, których nie posiadasz.

Nieprawdziwe informacje szybko zostaną zweryfikowane przez osobę rekrutującą, a Ty możesz stracić szansę na dobrą pracę. Nie fantazjuj, przedstawiaj rzeczywiste umiejętności i osiągnięcia oraz Twoje mocne strony.

6. Podczas rozmowy wypowiadasz się niespójnie, chaotycznie, nie przedstawiasz konkretnych przykładów osiągnięć.

Przed rozmową dobrze przypomnieć sobie swoją ścieżkę zawodową, osiągnięcia, umiejętności, atuty oraz zastanowić się nad motywacją do podjęcia pracy na danym stanowisku. Przygotuj krótką, opartą na faktach autoprezentację, bo na pewno rozmówca poprosi Cię o przedstawienie się.

7. Opowiadając o poprzednich miejscach pracy krytykujesz byłych pracodawców i kolegów z pracy.

Takie zachowanie spowoduje, że osoba, z którą prowadzisz rozmowę uzna, że w przyszłości możesz w taki sam sposób mówić o nowym pracodawcy. Możesz zostać uznany za osobę nielojalną.

8. Wolisz nie zadawać pytań uważając, że możesz zostać oceniony jako osoba niekompetentna.

Jeżeli o nic nie pytasz, osoba rekrutująca moze uznać, że nie jesteś zbytnio zainteresowany podjęciem pracy. Gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadajesz pytania, np. na temat obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz, kryteriów oceny pracy, awansowania, rozwoju zawodowego, szkoleń, sprawiasz wrażenie osoby zaangażowanej, z pasją, ciekawej swojej roli w nowej firmie.

9. „Od wejścia” zadajesz pytania, np. o wysokość wynagrodzenia, możliwość urlopu.

Zrobisz bardzo złe wrażenie. Zaczekaj aż pracodawca podejmie kwestię wynagrodzenia, a Twoje pytania w tym zakresie powinny wynikać z toku rozmowy.

10. Na koniec rozmowy rekrutacyjnej nie okazujesz zainteresowania jej wynikiem.

Na zakończenie rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś zapytać, kiedy możesz spodziewać się informacji o jej efektach lub o decyzji w sprawie zatrudnienia.

W dobrym tonie będzie podziękowanie rozmówcom za poświęcony czas i rozmowę kwalifikacyjną.

I na koniec rada – wierz w siebie, dobrze przygotuj się do każdej rozmowy rekrutacyjnej, a w jej trakcie bądź otwarty i pełen pozytywnej energii.