doradztwo personalne szkolenia CV List Motywacyjny Polska kraj angielski francuski pracownik pracodawca konferencje autoprezentacja

10 grzechów głównych

Opisane poniżej „grzechy” w  procesie rekrutacji należą do najczęstszych i prawie każdy z nas popełnił kiedyś co najmniej jeden z nich.

  1. Wysyłasz „uniwersalne” CV, które nie jest dostosowane do konkretnej oferty pracy.

Tak jest łatwiej, ale jeżeli naprawdę zależy Ci na znalezieniu pracy, musisz poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z ofertą pracy i dostosowanie CV do wymogów w niej zawartych.

 

  1. Przystępując do rekrutacji nie wiesz nic, lub prawie nic, o potencjalnym pracodawcy, np. czym się zajmuje, w jakiej branży działa, jakie ma osiągnięcia.

Brak wiedzy na ten temat dyskwalifikuje Cię w oczach przyszłego pracodawcy.

 

  1. Spóźniasz się na rozmowę kwalifikacyjną.

Spóźnienie może zostać odebrane jako lekceważenie i stać się powodem dyskwalifikacji kandydata.

 

  1. Zapominasz wyłączyć lub ściszyć telefon komórkowy na czas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dzwoniący telefon w czasie rozmowy rozprasza obie strony i może to być źle odebrane.

 

  1. Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie do końca jesteś sobą. Chcesz tak dobrze wypaść, że podajesz czasem informacje zawyżające Twoje realne możliwości, np. na temat poziomu znajomości języka obcego, czy innych umiejętności, których nie posiadasz.

Nieprawdziwe informacje szybko zostaną zweryfikowane przez osobę rekrutującą, a Ty możesz stracić szansę na dobrą pracę.

 

  1. Podczas rozmowy wypowiadasz się niespójnie, chaotycznie, nie przedstawiasz konkretnych przykładów osiągnięć.

Przed rozmową dobrze przypomnieć sobie swoją ścieżkę zawodową, osiągnięcia, umiejętności, atuty oraz zastanowić się nad motywacją do podjęcia pracy na danym stanowisku.

 

  1. Opowiadając o poprzednich miejscach pracy krytykujesz byłych pracodawców
    i kolegów z pracy.

Takie zachowanie spowoduje, że osoba, z którą prowadzisz rozmowę uzna, że w przyszłości możesz w taki sam sposób mówić o nowym pracodawcy.

 

  1. Wolisz nie zadawać pytań, bo uważasz, że zostaniesz uznany za osobę niekompetentną.

Jeżeli o nic nie pytasz, osoba rekrutująca uzna, że nie jesteś zbytnio zainteresowany podjęciem pracy. Gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadajesz pytania, np. na temat obowiązków na stanowisku na które aplikujesz, kryteriów oceny pracy, awansowania,  sprawiasz wrażenie osoby  zaangażowanej, z pasją, ciekawej swojej roli w nowej firmie.

 

  1. „Od wejścia” zadajesz pytania, np. o wysokość wynagrodzenia, możliwość urlopu.

Zrobisz bardzo złe wrażenie. Pytania takie można zadać na koniec rozmowy i powinny one wynikać z toku rozmowy.

 

  1. Na koniec rozmowy rekrutacyjnej nie okazujesz zainteresowania jej wynikiem.

Kończąc rozmowę kwalifikacyjną powinieneś zapytać, kiedy możesz spodziewać się informacji o efektach rozmowy lub o decyzji w sprawie zatrudnienia.

I na koniec rada – wierz w siebie, dobrze przygotuj się do każdej rozmowy rekrutacyjnej, a w jej trakcie bądź pełen pozytywnej energii i otwarty na wyzwania.

 

Zespół ARFA HR