Czy w związku z prowadzonym w Europie eksperymentem dotyczącym czterodniowego tygodnia pracy, firmy w Polsce będą gotowe na taką zmianę? Ponad 70 firm z Wielkiej Brytanii przez pół roku testowało czterodniowy tydzień pracy. Z tego grona, 56 firm postanowiło kontynuować ten eksperyment, a 18 wprowadziło na stałe to nowe rozwiązanie. Firmy te nie zauważyły spadku produktywności po skróceniu tygodnia pracy do czterech dni.
Wydaje się więc, że kwestia skrócenia tygodnia pracy to nie kwestia “czy”, a “kiedy”. Co prawda przeciwnicy takiego rozwiązania obawiają się zmniejszenia konkurencyjności w porównaniu z firmami z innych krajów, gdzie takie rozwiązania nie znajdą zastosowania, ale kolejne testy wydają się rozwiewać obawy pracodawców.
Większość firm biorących udział w badaniu zadeklarowała, że test nie wpłynął negatywnie na wydajność. Ekspert PIE Andrzej Kubisiak zauważa, że wyniki pokazują nawet wzrost przychodów w firmach — średnio o 35 proc. w skali roku.
Zachwyceni nowym rozwiązaniem są pracownicy, a 15 % z nich zadeklarowało, że większe pieniądze nie przekonałyby ich do powrotu do pracy przez 5 dni w tygodniu.
W Polsce na systemowe przejście na krótszą pracę na razie się nie zanosi. Wiceminister finansów Artur Soboń ocenił, że Polska gospodarka potrzebuje obecnie podniesienia produktywności, innowacyjności. A to sprawia, że pomysł czterodniowego dnia pracy jest jego zdaniem oderwany od rzeczywistości.
Z badania przeprowadzonego wśród Polaków wynika, że ze swojego kalendarza najchętniej pozbyliby się pracujących poniedziałków.
Opracowano w oparciu o materiał Business Insider