Światełko w tunelu, czyli o kryzysie z nadzieją

Inaczej o kryzysie na rynku – szanse i konieczne działania

Jeszcze miesiąc temu żyliśmy w innym świecie. Dziś w związku z zagrożeniami, zmienił się całkowicie nasz styl życia socjalnego oraz dla wielu z nas także zawodowego. Dotyczy to wszystkich pokoleń. Pandemia zagroziła naszemu zdrowiu ale także zainfekowała świat biznesu. Wdrożone przez rząd obostrzenia mające na celu ochronę naszego zdrowia, w pewnym sensie zatrzymały nasz świat, szczególnie w obszarze wolności poruszania się i w kontekście biznesowym. Już dziś przekłada się to na wstrzymanie produkcji, usług i zakłócenie globalnego łańcucha dostaw. W perspektywie będzie to skutkowało szerokimi restrukturyzacjami w sferze koncepcji biznesu, a w przypadku niedostatecznego wsparcia w postaci rządowych programów pomocowych, redukcją zatrudnienia. Szacuje się , że ok.
70 % przedsiębiorstw będzie zmuszonych do redukcji zatrudnienia.

Jednakże ten czas nie może być czasem straconym wyłącznie na dywagacje jak źle może być
w niedalekiej przyszłości i rozmów o konieczności zwolnień pracowników. Pracodawcom zawsze trudno jest redukować biznes, który tworzyli latami. To także szczególnie trudne gdy trzeba, nawet czasowo, rozstać się z pracownikami, którzy wraz z nami budowali markę firmy. Dla odpowiedzialnych pracodawców jest to więc czas na głębokie analizy, innowacje i wdrażanie nowych pomysłów oraz rozwiązań, aby ograniczyć ilość zwolnień i zaprojektować jak najszybsze wznowienie działalności.

Ale co mają zrobić pracownicy, którzy właśnie stracili pracę lub którym może to wkrótce grozić?

W pierwszym przypadku, należy niezwłocznie zgłosić się do Urzędu Pracy i zarejestrować jako osoba bezrobotna. Uzyskujemy wówczas prawo do opieki medycznej oraz prawo do zasiłku dla bezrobotnych, który pomoże przetrwać pierwszy trudny okres.

Czynnością którą także niezwłocznie należy podjąć powinno być rozpoczęcie aktywnego poszukiwania pracy. W pierwszym kroku należy dobrze opisać swoje kompetencje oraz zapoznać się z dostępnymi ofertami pracy.

Następnie należy przygotować odpowiednie cv. Jeśli mamy z tym problem, dobrze jest zwrócić się do fachowców np. z Agencji Zatrudnienia, którzy pomogą przygotować dokument zwiększający nasze szanse przy konkretnej rekrutacji.

Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie się do czekających nas rozmów i odświeżenie zasad
i umiejętności autoprezentacji. W tym także mogą pomóc fachowcy branży HR świadczący takie porady.

Ważne jest aby czas po utracie pracy nie był czasem straconym. Warto poświęcić go na szkolenia (przypominające, uzupełniające, językowe etc.), tak aby wzmocnić swoje kompetencje. Jest to istotna inwestycja w siebie, która pomoże zwiększyć naszą przewagę konkurencyjną na rynku pracy.

Należy także pamiętać, aby zachować pozytywne nastawienie, optymizm oraz aktywność. Kryzys kiedyś się skończy, gospodarka znów ruszy.

Świadczy o tym fakt, iż chociaż wiele branż planuje redukcję etatów, są branże które nadal się rozwijają, a więc będą poszukiwały najlepszych kandydatów i będą rekrutowały. Można tu wskazać na branżę:

– informatyczną,

– finansową,

– księgowość,

– centra obsługi klienta (BPO/SSC),

– szeroko pojętą branżę logistyczną,

– branżę spożywczą,

– branżę medyczną,

– rolnictwo (szczególnie tzw. sezonowe).

Mniejszy problem ze znalezieniem pracy będą też miały osoby znające języki obce.

Czas mamy trudny, nie dajmy się jednak przygnieść tylko złym informacjom i zacznijmy myśleć o tym co przed nami, o tym jak możemy przygotować się i reagować na nadchodzącą zmianę.
Bądźcie pewni, ta zmiana nadejdzie, a w zasadzie już się dzieje. Jak ją wykorzystamy, zależy tylko od nas samych.

A na dziś, dbajmy o zdrowie, bądźmy odpowiedzialni i wspierajmy się nawzajem.